ניקוי ביוגז ע"י פירוק המימן הגפרי

ביוגז הוא תערובת של גזים, הנוצרים עקב פירוק אנארובי של חומרים אורגנים ע"י חיידקים, ונחשב כמקור לאנרגיה מתחדשת. המצע האורגני ליצירת הביוגז מגוון מאוד ויכול לכלול בין היתר שאריות אוכל, דשן, זבל מוניצפלי, שפכים וכו'. תערובת הגזים (היא הביוגז) מורכבת בעיקר ממתאן, בו משתמשים ליצירת אנרגיה, פחמן דו-חמצני, מים ושאריות של מימן גפרי.
המימן הגפרי, המכונה גם "גז ביצות", הוא גז רעיל ביותר הפוגע באיכות הביוגז ומזיק למנועי בעירה פנימית. לשם ניצול הביוגז באפלקיציות שונות (תעשייתיות, תחבורתיות וביתיות) הכרחי לטפל ולהיפטר מהמימן הגפרי.
בעולם קיימים עשרות פרויקטים של ביוגז, שעומדים כאבן שאין לה הופכין (כולל 3 בישראל), לאחר שהמנועים נהרסו כתוצאה מנוכחות המימן הגפרי, שלא הורחק מהביוגז לפני השימוש.
הפרויקט הנוכחי עוסק בפירוק המימן הגפרי הנמצא בביוגז וכן בחלק ממקורות הגז הטבעי בשיטה חדשנית ובטביעת רגל מינימאלית. בניגוד לשיטות טיפול אחרות, העוסקות בהרחקת המימן הגפרי לפאזה אחרת, השיטה המוצעת בפרויקט זה מפרקת את המימן הגפרי למרכיביו, בהם ניתן לעשות שימוש מסחרי.
המיזם הוגש בשנה שעברה לתחרות במסגרת האיחוד האירופי, וזכה לייצג את מדינת ישראל ביחד עם שני מיזמים נוספים בגמר באסטוניה. בעקבות התחרות, המיזם הוגש לתכנית ההאצה במנבטה בחבל אילות.

קליקה חבל אילות

© כל הזכויות שמורות